Fogbeültetés (implantálás)
A fogorvostudomány területén talán az egyik legjelentősebb technológiai fejlődésnek tekinthető a fogászati implantátumok alkalmazása. Megjelenésük előtt azok számára, akik valamilyen okból elveszítették egy vagy több fogukat, kizárólagos megoldást a hidakra épített koronák (fix fogpótlás), illetve nagyfokú vagy teljes foghiány esetén műfogsor (részleges vagy teljes kivehető fogpótlás) készítése jelentett.
Az implantátumok azonban megoldást jelenthetnek azoknak:
-
akik egy, vagy esetleg két egymás mellett elhelyezkedő fog elvesztése esetén nem szeretnék a szomszédos egészséges fogakat lecsiszoltatni egy fix fogpótlás (híd) felhelyezése érdekében,
-
akiknek hátsó rágófogak pótlására van szükségük,
-
akik a nagyfokú, vagy teljes foghiány esetén alkalmazható részleges vagy teljes kivehető műfogsorok használatával járó (a szerkezeti kialakításukból adódó) esetleges kényelmetlenségeket nem tudják megszokni, vagy nem szeretnék azokat vállalni.
Az implantátum gyakorlatilag egy műgyökér, amely általában orvosi fémből (titánium) készül és szájsebészeti műtét során vagy az állcsontba kerül beültetésre, vagy az állcsont felső ívén, az íny alatt helyezik el.
Ezzel jellemeztük is a két leggyakrabban alkalmazott fogászati implantátum típust.
Az első az úgynevezett endostealis implantátum, amelyet tehát közvetlenül az állcsontba ültetnek be, lehet csavar, henger, vagy penge formájú. Az így behelyezett műgyökér bizonyos idő elteltével a csontosodási folyamatnak köszönhetően gyakorlatilag beépül az állcsontba biztosítva a koronák elmozdulás mentes rögzítését.
A második az úgynevezett subperiostealis implantátum, egy fém vázszerkezet speciális csapokkal (a koronák rögzítéséhez), amelyet az íny alá, de az állcsont felső ívén helyeznek el. Ezt a típust abban az esetben alkalmazzák, amikor a páciensnél nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű és sűrűségű csontállomány az implantátum csontba történő beültetéséhez.
Mindkét esetben nagyon stabil, gyakorlatilag eredeti fogainkkal megegyező támasztékot kapunk a fogpótlások (koronák) ezt követő felhelyezéséhez.
Azonban fontos megjegyezni, hogy nem mindenki alkalmas implantátum behelyezésére. Annak eldöntését, hogy ki alkalmas és ki nem, minden esetben alapos vizsgálatnak (panoráma röntgen, CT vizsgálat, a páciens esetleges betegségei) kell megelőznie.
Ezt követően, ha egészségi állapota megfelelő az implantálásra, szájsebész kollégánk segítségével megtervezzük mind az implantátum behelyezéséhez szükséges műtéti beavatkozást, mind a rákerülő fogpótlást.
Miután sor kerül a beültetésre, rendelőnkben elkészítjük Önnek a szükséges fogpótlást cirkonból vagy porcelánból (korona, híd, protézis) amit a már beültetett implantátumhoz hozzárögzítünk, visszaadva ezzel a ragyogó mosoly biztosította önbizalom érzését.
ÁRAINK
Vélemények
Csabai Krisztina
"Mindenkinek szívesen ajánlom a Help Dental fogászatot, ahol profi kezektől kaptam azonnali segítséget a fájó fogamra. A kezelések végig fájdalom és félelemmentesek voltak. A számomra mumus fogkő leszedés alatt is annyira nyugodt tudtam maradni, - hála a Doktornőnek - hogy majdnem el is aludtam, ami azt hiszem, hogy a fogászatokon kifejezetten ritkaságszámba megy."